ادعای کره شمالی در مورد آزمایش یک 'سلاح تاکتیکی جدید'

ادعای کره شمالی در مورد آزمایش یک 'سلاح تاکتیکی جدید'
کره شمالی می گوید نوع جدیدی از یک "سلاح هدایت شونده تاکتیکی" را آزمایش کرده است.
خبرگزاری مرکزی کره شمالی در گزارش خود در این باره جزییات زیادی منتشر نکرد اما گفت که این سلاح مجهز به یک "کلاهک قدرتمند" بوده است.
این اولین بار از زمان گفت و گوهای کیم جونگ اون رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در فوریه است که کره شمالی علنا از یک آزمایش تسلیحاتی خبر می دهد.
مذاکرات رهبران دو کشور در هانوی بی نتیجه پایان یافته بود.
کره شمالی سال پیش هم ادعای مشابهی را مطرح کرده بود که به گفته ناظران احتمالا تلاشی برای اعمال فشار بر آمریکا بود.
آقای کیم هفته پیش گفت که رئیس جمهور آمریکا برای ادامه گفت و گوها باید از "نگرش مناسبی" برخوردار باشد.
ادعای تازه کره شمالی چیست؟
به گزارش خبرگزاری "کی سی ان ای" این آزمایش تحت نظارت شخص آقای کیم انجام شد.
این خبرگزاری نوشت که سلاح تازه دارای یک "امکان ویژه پرواز هدایت شونده" است و افزود که آزمایش "در حالت های مختلف شلیک به سوی اهداف متعدد" انجام شد.
آقای کیم گفت که این تحول "از اهمیت بالایی در افزایش قدرت رزمی ارتش خلق برخودار است."
جزییات دیگری ارائه نشد از جمله معلوم نشد که آیا سلاح پرتابی نوعی موشک بوده است.
با این حال کلمه "تاکتیکی" می تواند نشانگر آن باشد که این یک سلاح کوتاه برد است نه از نوع موشک های دوربرد بالستیک که تهدیدی برای آمریکا به حساب می آید.
تصاویر ماهواره ای از تاسیسات اصلی اتمی کره شمالی هفته پیش تحرکاتی را در این مرکز نشان می داد که می تواند حاکی از پردازش مواد رادیواکتیو به عنوان سوخت بمب اتمی باشد.
رهبر کره شمالی سال پیش گفت که آزمایش سلاح های اتمی و همچنین موشک های باستیک قاره پیما را متوقف خواهد کرد، چون به گفته او توانایی های اتمی پیونگ یانگ "تصدیق شده است."
این کشور ادعا می کند که یک بمب اتمی در ابعاد مناسب برای سوار شدن بر یک موشک دوربرد ساخته است و همچنین می گوید موشک های قاره پیمای لازم برای پرتاب آن را دارد.
آنکیت پاندا تحلیلگر کره شمالی می گوید که تازه ترین تحول در پی تمرین های تازه نظامی مشترک میان کره جنوبی و آمریکا اعلام می شود، و می تواند نوعی "تلافی جویی" برای آن باشد.
بیشتر بخوانید:Комментарии (0)

Оставить комментарий