احتمال اعزام هزاران نظامی آمریکا به اروپای شرقی جهت دفاع از اوکراین

احتمال اعزام هزاران نظامی آمریکا به اروپای شرقی جهت دفاع از اوکراین
دولت بایدن در حال بررسی اعزام هزاران نظامی آمریکایی به کشورهای حوزه بالتیک و اروپای شرقی با ادعای دفاع از تمامیت ارضی اوکراین است.
به گزارش اسپوتنیک، نیویورک تایمز به نقل از منابع آگاه مدعی شد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درحال بررسی گزینه اعزام نیرو، کشتی‌های جنگی و هواپیما به آن دسته از کشورهای عضو ناتو است که در اروپای شرقی و حوزه بالتیک واقع شده اند.
این روزنامه با استناد به منابع مطلع که خواستند نامشان فاش نشود، گزارش داد: در نشست روز شنبه در کمپ دیوید، مقام‌های ارشد پنتاگون چندین گزینه مقابل بایدن قرار دادند که تجهیزات نظامی آمریکا را به مرزهای کشور پوتین نزدیک‌تر می‌کند... این گزینه‌ها شامل اعزام از یک هزار تا 5 هزار نیرو به کشورهای شرق اروپا می‌شود و چنانچه اوضاع وخیم‌تر شود، احتمال افزایش این تعداد و 10 برابر شدن آن هست.
گفته می‌شود که بایدن طی هفته جاری درباره این گزینه‌ها تصمیم گیری خواهد کرد. مقامات دولت آمریکا همچنین اظهار داشتند که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مایل است از چنین اقدامی توسط ایالات متحده جلوگیری کند.
این درحالی است غرب و رسانه‌های اوکراین مدتی است که روی ادعاهایی مبنی بر قصد روسیه برای تهاجم علیه اوکراین مانور می‌دهند. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه بارها این ادعاها را پوچ و بی‌اساس توصیف و هدف آنها را افزایش تنش‌ها عنوان کرده است.
این نکته هم حائز اهمیت است که تاکنون هیچ یک از گزینه‌های مطرح شده از سوی آمریکا و شرکایش، شامل اعزام نیروی نظامی به اوکراین نبوده است. اوکراین عضو ناتو نیست و پیمان آتلانتیک شمالی علیرغم میلش، هیچ بهانه‌ای برای حضور در این کشور ندارد.

Комментарии (0)

Оставить комментарий