نزاع ترامپ و رئیس مجلس بر سر سخنرانی در کنگره بالا گرفت

نزاع ترامپ و رئیس مجلس بر سر سخنرانی در کنگره بالا گرفت
در حالی که دونالد ترامپ در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان اصرار کرده که می‌خواهد هفته آینده برای ایراد سخنرانی سالانه خود به کنگره برود، نانسی پلوسی جواب داده که موافق تاریخ برگزاری نیست و بنا دارد آن را تا زمان بازگشایی دولت فدرال به تعویق بیاندازد.
قرار بود سخنرانی سالانه آقای ترامپ روز ۲۹ ژانویه در حضور همه نمایندگان کنگره و همچنین مقامات لشکری و کشوری برگزار شود اما هفته پیش نانسی پلوسی، رئیس جدید مجلس نمایندگان طی نامه‌ای به آقای ترامپ پیشنهاد کرد که تاریخ این سخنرانی را عوض کند و یا این که بدون آمدن به کنگره آن را از داخل دفتر کار خود در کاخ‌سفید ایراد کند؛ چرا که به گفته خانم پلوسی با ادامه تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال تامین تدابیر امنیتی این سخنرانی "مقدور و معقول به نظر" نمی‌رسد.
آقای ترامپ که در چند روز گذشته این نامه رئیس دموکرات مجلس نمایندگان را بی‌پاسخ گذاشته بود صبح امروز (چهارشنبه سوم بهمن) در نامه‌ای که متن آن در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت تاکید کرد که وزارت امنیت داخلی به او اطمینان خاطر داده که برای تامین امنیت این سخنرانی "هیچ مشکلی" ندارد و بر همین اساس او مصر است که هفته آینده و مطابق تاریخ تعیین شده به کنگره برود تا به "وظیفه ای که قانون اساسی" بر دوش او گذاشته عمل کند و مردم کشورش را از تصمیمات دولت برای سال جدید میلادی آگاه کند.
آقای ترامپ در نامه امروز خود حتی تاکید کرده بود که: "باعث تاسف خواهد بود که اگر آن روز شما (نانسی پلوسی) در کنگره نباشید".
اخبار مرتبط
اما خانم پلوسی با اشاره به ادامه تعطیلی دولت فدرال که امروز وارد سی و سومین روز خود شده از رئیس‌جمهوری خواسته که بر سر تاریخی جدید پس از بازگشایی دولت توافق کند.
پس از این نامه خانم پلوسی که صراحتا از عزم رئیس مجلس برای لغو سخنرانی در ۲۹ ژانویه خبر می‌دهد آقای ترامپ گفت: "سخنرانی سالانه من در کنگره لغو شد چون او (نانسی پلوسی) نمی‌خواهدحقایق را بشنود. چون او از حقیقت هراسان است."


بخش‌هایی از دولت آمریکا از جمله وزارت امنیت داخلی و پلیس سرویس مخفی این کشور از زمان آغاز تعطیلی دولت (۲۲ دسامبر) به کارمندان خود حقوق نداده‌اند.
این تعطیلی که حالا به رکورد تاریخی جدید تبدیل شده بر سر بودجه درخواستی آقای ترامپ برای احداث دیوار مرزی آغاز شده است.
رئیس جمهور آمریکا مصرانه از کنگره خواسته ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث دیوار در مرز مکزیک در اختیار او قرار دهد و تاکید کرده که هیچ لایحه بودجه‌ای که در آن به این خواسته توجه نشده باشد را امضاء نخواهد کرد.
در برابر، دموکرات‌ها می‌گویند احداث دیوار فیزیکی در مرز را غیرضروری و خلاف "ارزش‌های آمریکایی" می‌دانند اما حاضرند بقیه مفاد بودجه دولت را تصویب کنند تا حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت به سر کار بازگردند و پس از آن با جمهوری‌خواهان بر سر بودجه وزارت امنیت داخلی و مرزبانی مذاکره کنند.
خواسته‌ای که آقای ترامپ رد کرده و به این ترتیب تعطیلی دولت فدرال وارد پنجمین هفته خود شده است.

سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری؛ پربیننده‌ و پرطمطراق

در یک سده گذشته سخنرانی ابتدای سال رئیس‌جمهوری در کنگره یک آیین منظم و مهم بوده و تمامی روسای‌جمهوری از این فرصت برای همراه کردن افکار عمومی با برنامه‌های دولت خود در سال جدید استفاده کرده‌اند.
هر چند در تاریخ ایالات متحده ارسال کتبی رئوس موضوعات مورد نظر رئیس‌جمهوری هم بی‌سابقه نبوده است. بنابر اسناد مرکز ملی اسناد آمریکا توماس جفرسون، سومین رئیس‌جمهور این کشور رئوس مطالب مورد نظر خود را به صورت کتبی به کنگره می‌فرستاده است.
این سنت تا سال ۱۹۱۳ ادامه داشته اما در دوره ریاست‌جمهوری وودرو ویلسون، او تصمیم گرفت شخصا در کنگره و با حضور اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا سخنرانی کند.
پس از او به غیر از چند مورد نادر، همه روسای‌جمهور آمریکا از این تریبون سالانه برای تشریح برنامه‌های خود استفاده کرده‌اند.
یکی از این موارد سخنرانی سالانه رونالد ریگان بود که به علت همزمانی با سقوط سفینه فضایی چلنجر به تعویق افتاد.
در این جلسه رسمی همه سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان در کنگره حاضر می‌شوند و قاضی‌القضات دیوان عالی و فرماندهان ارشد نظامی هم میهمانان ویژه این سخنرانی هستند که به طور زنده از تلویزیون پخش می‌شود.
بسیاری تنش‌های جدید میان کنگره و کاخ‌سفید را "رخ نشان دادن" دموکرات‌های تازه به اکثریت رسیده در مجلس نمایندگان به کاخ‌سفید می‌دانند و این که آقای ترامپ می‌خواهد در همین آغاز به کار کنگره جدید نشان دهد که "قدرت" در دست کیست.

Комментарии (0)

Оставить комментарий