10،5 میلیون دلار برای تعمیر تونل “استقلال”

10،5 میلیون دلار برای تعمیر تونل “استقلال”
مقامات تاجیک و ایرانی به توافق رسیده‌اند که برخی طرح‌های نیمه‌تمام ایران در تاجیکستان، مانند تونل «استقلال» (انزاب)را که نصب تجهیزات آن تکمیل نشده است، با همکاری یکدیگر به اتمام رسانند.
باید ذکر نمود که این موضوع در ملاقات رضا اردکانیان با سهراب میرزازاده، معاون اول وزیر نقلیات تاجیکستان در تهران، مطرح شده است. به گفته مقامات ایرانی، این سفر بر اساس تمایل هر دو کشور برای فعالیت بیشتر ایران و شرکت‌های پیمانکاری و مشورتی ایران در تاجیکستان، صورت گرفته است.
 معاون وزیر انرژتیک ایران به رسانه‌های این کشور گفته است که مبلغ این طرحها 10،5 میلیون دلار می‌باشد که بطور 50-50 درصدی بین دو کشور اجرا خواهد شد. طرفین به توافق رسیده‌اند که این طرح‌ها نیمه‌تمام تا سال 2020 به انجام برسند. تونل مهمی که ساختمانش سالهای طولانی ادامه‌ کرد، ولی هنوز هم سیستم هواکشی مناسب و روشنایی ندارد.
تونل “استقلال”را که مرکز تاجیکستان‌را با شمال آن می‌پیوندد، ایران با خرج بیشتر از 60 میلیون دلار و طی مدت 3 سال ساخت. آن‌را سال 2006 با حضور محمود احمدی‌نژاد، پریزدنت سابق ایران و امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان به استفاده دادند. اما نقب مذکور سال‌های طولانی یک راه تاریک و خطرناک و ناهموار برای نقلیات بود و بعد از ترمیم و تجدید طولانی در سال 2011 راهش‌را هموار و آبش‌را خشک کردند.
 ایران که با تاجیکستان در چند سال پیش رابطه‌های خوب داشت، دو طرح بزرگ، از جمله تونل «استقلال» و نیروگاه «سنگ‌توده-2»را عملی کرده است. در حال حاضر زمان دو طرف بعد رابطه‌های سرد سه ساله، به هم نزدیک می‌شوند و در تابستان امسال رئیس جمهور ایران حسن روحانی به تاجیکستان سفر کرد.

Комментарии (0)

Оставить комментарий