تقویت همکاری های امنیتی بین تاجیکستان و افغانستان در کابل مورد بحث قرار گرفت

تقویت همکاری های امنیتی بین تاجیکستان و افغانستان در کابل مورد بحث قرار گرفت
دوشنبه، 16.02.2021 /”خاور”/. در تاریخ 14 الی 16 فوریه سال جاری، سیمومین یتیم اف، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان در راس هیاتی برای شرکت در کنفرانس بین المللی موسوم به “مبارزه با تروریسم و گسترش همکاری های منطقه ای برای از بین بردن تهدیدات تروریستی” در شهر کابل، پایتخت جمهوری اسلامی افغانستان قرار داشت.
به گزارش “خاور”، رئیس کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، دکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور این کشور، میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس، حمیدالله محیب، رئیس شورای امنیت ملی، احمد ضیا سراج، رئیس اداره کل امنیت ملی، حنیف اتمر، وزیر امور خارجه و سایر مقامات ارشد و نمایندگان مقامات عالی رتبه افغانستان دیدار و گفتگو کرد.
در جریان ملاقات طرفین در باره اوضاع امنیتی دو کشور دوست و منطقه، همکاری مشترک سودمند در زمینه حفاظت قابل اعتماد از مرزهای کشور، مبارزه با تروریسم و افراط گرای، قاچاق اسلحه و مواد مخدر بحث و تبادل نظر کردند.
اشاره شد که تاجیکستان متعهد به تامین ثبات و امنیت در افغانستان است و دائما بر اهمیت آن برای هر دو کشور و منطقه تاکید می کند. خاتمه مذاکرات بین طرف های درگیر، پایان جنگ در افغانستان و جلوگیری از فعالیت های هدفمند و نامطلوب ذینفعان از طریق استفاده از گروه های تروریستی بین المللی از مهمترین عوامل تامین امنیت است.
دو طرف به طور کامل در مورد موضوعات مورد بحث توافق کردند و تاکید کردند که دو کشور دوست و برادر آماده تقویت و گسترش همگرای و روابط خوب همسایگی در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و به ویژه امنیت هستند.
همچنین سیمومن یتیم اف در این ملاقات ها در مورد مسایل صلح در افغانستان، حضور گسترده سازمان های تروریستی بین المللی، تهدید آنها برای کشورهای منطقه، عوامل بهبود اوضاع در منطقه و مرزهای آشفته بحث و گفتگو کرد.
سفر هیئت تاجیکستان به افغانستان با دوستی، درک متقابل و ثمربخش پایان یافت.

Комментарии (0)

Оставить комментарий