روسیه برای تاجیکستان و قرقیزستان آزمون معلمان اعلام کرد

روسیه برای تاجیکستان و قرقیزستان آزمون معلمان اعلام کرد
وزارت معارف روسیه برای کار در مدارس متوسط تاجیکستان و قرقیزستان آزمون معلم اعلام کرد.
به اطلاع مرکز مطبوعاتی این وزارت، برای معلمان حقوق خوب، منزل زیست و بیمه سلامت پیش‌بینی شده است. همچنین، به آنها پول رفت و آمد به این دو کشور پرداخت خواهد شد.
این منبع افزود، حالا معلمان زبان و ادبیات روس، فیزیک، ریاضی، شیمی، بیولوژیک، تکنولوژی اطلاعاتی و معلمان کلاس‌های ابتدایی انتخاب می‌شوند.
یکی از شروط اساسی آزمون معلمان این تجربه کاری نه کمتر از 5 سال در مدرسه محسواب می‌یابد.
برنامه ارسال آموزگاران از روسیه به تاجیکستان فوریه سال 2017، در ملاقات روسای جمهوری دو کشور ولاديمر پوتین و امامعلی رحمان در دوشنبه قبول شده بود. در پی این تصمیم ماه آگوست سال قبل به دوشنبه نخستین گروه 29 نفری آموزگاران از کاسترامو، اوفا، داغستان و دیگر منطقه‌های روسیه برای کار آمدند.
26 نفر این گروه آموزگارانی هستند که سال 2017 و بار نخست بر اساس برنامه همکاری‌های اومانیتوری روسیه و تاجیکستان به کشور آمده بودند.
بر اساس توافق، حق پرداخت حقوق آموزگاران روسیه در تاجیکستان به دوش هر دو کشور وا‌گذار شده است. تاجیکستان میزان متوسط حقوق آموزگاران‌را در حجم 14 هزار روبل یا 2130 سامانی پرداخت می‌کند و 60 هزار روبل باقی‌مانده (9131 سامانی)را وزارت معارف روسیه به عهده دارد. حکومت تاجیکستان مسئولیت تأمین آموزگاران با منزل زیست‌را هم به عهده خود گرفته است.
در همین حال، برخی آموزگاران تاجیک می‌گویند، اگر در تاجیکستان به معلمان وطنی چنین حقوق‌های خوب (حدود 1000 دلار) می‌دادند، متخصصان تاجیک هیچ گاه ترک کسب و کار نمی‌کردند و آموزگاران فنون مختلف به زبان روسی در داخل تاجیکستان هم پیدا می‌شدند.

Комментарии (0)

Оставить комментарий