تظاهرات وسیع علیه اردوغان در استامبول

تظاهرات وسیع علیه اردوغان در استامبول
امروز یکشنبه هزاران شهروندان ترکیه سیاست های حزب حاکم عدالت و توسعه را که موجب افزایش فقر و بیکاری در ترکیه شده است، محکوم کردند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ترکیا الان، هزاران تبعه ترکیه امروز در میدان کارتال در شهر استامبول در زیر باران طی گردهمایی وسیع اعتراض به افزایش قیمت ها و فقر دست به تظاهرات زدند و سیاست های اقتصادی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را محکوم کردند.
تظاهرات کنندگان شعار می دادند: کافی است ما می خواهیم زندگی کنیم، دروغ ماسک و فاصله اجتماعی تمام شد.
این تظاهرات به درخواست اتحادیه سندیکاهای کارگران انقلابی برگزار شد. تظاهرات کنندگان خواستار افزایش حداقل دستمزد از 3577 لیره ترکیه (معادل 257 دالر امریکا) به 5200 لیره(374 دالر).
خانم آرزو چرکز اوغلو رئیس اتحادیه سندیکاهای کارگران انقلابی ترکیه گفت: ما از این مدیان جنگ علیه بردگی را شروع می کنیم. با هم از کار، کشور و آینده کودکان ما حمایت می نمایم، وظیفه ما تغییر این نظام ناعادلانه است.
در میان تدابیر شدید امنیتی، هزاران نفر در استامبول علیه قیمت شده اموال، فقر و معاش پائین تظاهرات کردند و خواستار استعفای دولت، تامین معیشت انسانی و برقراری عدالت در عایدات و مالیات شدند.
گفته شده است که چند هفته‌ است که در پی سقوط بی‌ سابقه ارزش واحد ملی پول ترکیه (لیر) در برابر دالر، شهرهای مختلف ترکیه شاهد تظاهرات‌ های متعدد در اعتراض به گرانی، تورم و سقوط ارزش لیر است.
این تحولات در حالی روی می‌دهد که اردوغان چند هفته پیش وعده داد: ما مصمم هستیم که از طریق سرمایه‌ گذاری، تولید، اشتغال زایی، هر چیزی را که صحیح است برای کشورما انجام دهیم و سیاست اقتصادی ترکیه بر اساس صادرات بنا نهاده شده است. به مثابه دولتی که دارای شناخت و تجربه برای اداره بحران‌ های مالی است، ما مصمم به غنیمت شمردن از فرصت دوران بحرانی که جهان در آن قرار دارد، هستیم.
وی گفت: افزایش قیمت‌ ها در نتیجه افزایش قیمت ارز به طور مستقیم بر سرمایه‌ گذاری، تولید و کار تاثیری نخواهد گذاشت و نرخ رقابتی ارز منجر به افزایش سرمایه‌ گذاری، تولید و اشتغال خواهد شد.

Комментарии (0)

Оставить комментарий