چین ادعانامه آمریکا علیه شرکت هواوی را 'دارای انگیزه سیاسی' توصیف کرد

چین ادعانامه آمریکا علیه شرکت هواوی را 'دارای انگیزه سیاسی' توصیف کرد
دولت چین ادعانامه دادگستری آمریکا علیه شرکت چینی هواوی و مدیر مالی این شرکت را فاقد اعتبار و دارای انگیزه سیاسی توصیف کرده است.
روز سه‌شنبه، ٩ بهمن (٢٩ ژانویه)، وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه‌ای به ادعانامه وزارت دادگستری آمریکا واکنش نشان داد و ایالات متحده را به تلاش برای تضعیف شرکت‌های چینی متهم کرد.
در این بیانیه که از سوی سخنگوی وزارت خارجه چین منتشر شده آمده است که "مدت‌هاست که ایالات متحده از قدرت دولتی برای بی‌اعتبار کردن و فشار بر برخی شرکت‌های چینی استفاده کرده با این هدف که عملیات مشروع و قانونی این موسسات را متوقف کند." این بیانیه می‌افزاید: "پشت این اقدامات انگیزه‌های سیاسی و تلاش برای بهره‌برداری سیاسی به وضوح مشهود است."
روز گذشته، دادگستری آمریکا ادعانامه‌ای مشتمل بر سیزده مورد اتهام را علیه شرکت چینی هواوی تکنولوژیز و منگ وانژو، مدیرمالی ارشد و دختر پایه‌گذار این شرکت منتشر کرد.
از راست: کریستوفر ری مدیر اف بی آی، کرستین نیلسن وزیر امنیت ملی، متیو ویتکر سرپرست موقت وزارت دادگستری و ویلبر راس وزیر بازرگانی هنگام اعلام اتهامات علیه هواوی
Image captionاز راست: کریستوفر ری مدیر اف بی آی، کرستین نیلسن وزیر امنیت ملی، متیو ویتکر سرپرست موقت وزارت دادگستری و ویلبر راس وزیر بازرگانی هنگام اعلام اتهامات علیه هواوی
خانم منگ در حال حاضر در کانادا با سپردن وثیقه آزاد اما ممنوع الخروج است. آمریکا او و دو تن از وابستگانش را به نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران متهم کرده و خواستار استرداد او برای محاکمه در ایالات متحده شده است.
قرار است دادگاه رسیدگی به درخواست استرداد خانم منگ ماه آینده در ونکوور، کانادا، تشکیل شود.
علاوه بر این، داگستری ایالات متحده ده مورد اتهام مربوط به سرقت فناوری روباتیک از شرکت تی-مویابل را علیه موسسات مرتبط و وابسته به هواوی مطرح کرده است.
وانژو
Image captionمنگ وانژو در ونکوور منتظر محاکمه است
دولت چین گفته است که در مورد پرونده اتهامی علیه هواوی "بسیار نگران است" و از وزارت دادگستری ایالات متحده خواسته تا حکم بازداشت بین‌المللی علیه منگ وانژو را هم لغو کند.
وزارت خارجه چین در بیانیه اخیر خود گفته است: "ما قویا از ایالات متحده می‌خواهیم تا فشار ناروا علیه شرکت‌های چینی از جمله شرکت هواوی را متوقف کرده و با موسسات تجاری چینی به شکلی موجه و منصفانه رفتار کند."
این بیانیه همچنین از کانادا خواسته است فورا خانم منگ را آزاد کند و اجازه خروج به او بدهد.
در حال حاضر، چند شهروند کانادایی در چین در بازداشت هستند و این نگرانی وجود دارد که ممکن است دولت چین در نظر داشته باشد از آنان به عنوان گروگان در مقابل آزادی منگ وانژو بهره‌برداری کند.
این دو نفر برای سال‌ها با چین ارتباط داشته و از آنان به عنوان مبلغان چین در غرب نام برده شده است.
همچنین، اخیرا یک نویسنده چینی-تبار استرالیایی در چین بازداشت شد و این نگرانی را پدید آورد که ممکن است چین برای وارد کردن فشار بر استرالیا برای مقاصد تجاری و سیاسی دست به چنین اقدامی زده باشد.

Комментарии (0)

Оставить комментарий