محمد سلامه، خبرنگار مصر و کارشناس در امور آسیای میانه: “تاجیکان با تاریخ هزارساله خود مجرای دنیارا تغییر داده‌اند”

محمد سلامه، خبرنگار مصر و کارشناس در امور آسیای میانه: “تاجیکان با تاریخ هزارساله خود مجرای دنیارا تغییر داده‌اند”
لویزیون دولتی “نیل فرهنگی” وابسته کمیته تلویزیون و رادیو مصر در آستانه سال جدید میلادی در برنامه “انجمن فرهنگها” تاریخ و تمدن قدیمه و امروزه مردم تاجیک را برای تماشابین پیشنهاد کرد.
هدف اساسی برنامه شناس نمودن بیننده با گذشته و امروز فرهنگ و تمدن ملت های گوناگون دنیا می‌باشد. در مهمانی این برنامه محمد سلامه، خبرنگار معروف، سابق سردبیر روزنامه “المسایه” مصر و کارشناس در امور آسیای میانه شرکت داشت.
جمعیت تاجیکان مقیم مصر با اعلام این خبر ضمن ارسال مطلبی به آژانس ملی اطلاعاتی تاجیکستان “خاور” (tojikonimisr@gmail.com) نوشت: محمد سلامه سال 2012 برای شرکت در پنجمین کنفرانس همکاری اقتصادی منطقه ای در امور افغانستان به شهر دوشنبه سفر نموده، با بنیان‌گذار صلح و وحدت ملی، پیشوای ملت محترم امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان مصاحبه انجام داده بود. او خاطرات خود را پس از بازگشت در روزنامه‌های مصر نشر کرده، خواننده عرب را با جمال دلفریب طبیعت و مهمان‌نوازی ویژه مردم شریف تاجیک شناس نمود.

آقای سلامه در صحبت با احمد یوسف، مجری برنامه تأکید نمود که تاجیکان با تاریخ هزارساله خود مجرای عالم را تغییر داده، بیش از 300 مرد دانشمند ناتکرار را به عالم تقدیم نموده‌اند. میراث علمی آنها را تا امروز کشورهای پیشرفته غرب و شرق در عرصه توسعه تکنولوژی معاصر استفاده می‌کنند. او برای بیننده عرب از ابن سینا، بیرونی، خوارزمی و بخاری و نسفی و ترمذی اسم برد.
وی از میراث علمی خوارزمی در پیشرفت علم کامپیوتر، کشفیات بیرونی در علم فلک و تجربه‌های ابن سینا در علم طب پیشرفته امروز با افتخار یادآور شد.
محمد سلامه اظهار افزوده است که طبیعت دلکش و زیبا، کوه های آسمان‌بوس، آبهای صاف و زلال، صحراهای گلپوش و دلفریب و مهمان نوازی مردم تاجیکستان یکی از عوامل جذب‌کننده عرصه گردشگری کشور به شمار می‌روند. فضای گردشگری در تاجیکستان شیوه خاص خود را دارد و برای کهنوردان و قایق سواران در زیر آسمان پرستاره و در بلندی کوه های آسمان‌بوس خاطرات فراموش‌ناشودنی باقی می‌گذارد.
محمد سلامه با اشاره به جایگاه تاجیکستان در میان کشورهای آسیای میانه تأکید کرد که امتداد مرز تاجیکستان با افغانستان مشکلات امنیتی ایجاد می‌نماید. او تاجیکستان را در تأمین امنیت کشورهای عربی همچون “دیوار امنیت” اسم برد. تاجیکستان طی چند ده‌ساله اخیر از فعالیت سازمان های تروریستی در کشور رنج می‌برد.
حوادث سالهای 1992-1997 در تاجیکستان دلیل این گفته هاست. یک گروه دنیاطلب زیر شعار “جهاد” و با پشتیبانی و کمک های مالی و لاجیستیکی جمهوری اسلامی ایران می‌خواستند سر قدرت برسند. در آن ساعات تقدیرساز فراست و کارآزمودگی و دوراندیشی رئیس جمهور امروز کشور-امامعلی رحمان جمهوری تازه استقلال را از دام هلاکت و نیستی رها کرد. او پس از تلاش و جانفدای های چند ساله نیروهای مخالفین را به سر سفره صلح دعوت نموده، آنها را با سمت های حکومت تأمین نمود. با این عمل اصالت و طبیعت خبیث آنها را برای مردم آشکار ساخت. پس از ناکامی نیروهای مخالفین که در سرخط آنها سازمان تروریستی و افراطگرای حزب نهضت اسلامی قرار داشت، رهبران آنها دست به خیانت و غدر زده، برای به قدرت رسیدن تلاش نمودند، اما تجربه و دورنمای سیاسی رئیس جمهوری تاجیکستان بار دیگر غالب آمده، آتش فتنه را در کشور خاموش ساخت. ذکر نمودن لازم است که بعدا سازمان تروریستی و افراطگرای حزب نهضت اسلامی در فهرست سازمان های بین‌المللی تروریستی، افراطگرای و جدایخواه شامل گردید.

دستاوردهای جمهوری تاجیکستان یکی از موضوعات گرم برنامه قرار گرفته، نقش و تشبث های فراگیر محترم امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان را در مسئله بهبود صفت آب آشامیدنی و ثمره‌بخش استفاده ذخایر آبی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یادآور شد. محمد سلامه خاطرنشان کرد که تشبث اعلام ده‌ساله بین‌المللی عمل “آب برای توسعه پایدار” بار اول از جانب محترم امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان در هفتمین همایش جهانی آب در جمهوری کره سال 2015 ارائه شده بود. امسال با ابتکار هیات جمهوری تاجیکستان و هم‌مؤلفی 190 کشور اعضای سازمان ملل متحد قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحت عنوان “ارزیابی فراگیر میاندوره ای ده‌ساله بین‌المللی عمل “آب برای توسعه پایدار، 2018-2028” یکدلانه تصویب شد.
یکی از رویدادهای دیگر مهم سال در تاجیکستان این مورد بهره برداری قرار دادن نخستین تروبین نیروگاه برق آبی “راغون” می‌باشد. ذخیره آبهای تاجیکستان شصت درصد آب منطقه را تشکیل می‌دهند.

Комментарии (0)

Оставить комментарий