بیانیه مرکز مطبوعات نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان

بیانیه مرکز مطبوعات نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان
مرکز مطبوعات نیروهای مرزبانی کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان با پخش بیانیه ای خبر داد که بر خلاف توافقنامه‌های قبلا امضاشده بین تاجیکستان و قرقیزستان، جانب قرقیزستان ساعت 18:45 دقیقه روز 16 سپتامبر سال 2019 در حومه میدان ورزشی روستای بهار، واقع در دهات آوچی-قلعچه ناحیه بایاجان غفوراف استان سغد امور ساخت و ساز ساختمان ناشناس را راه‌اندازی کردند. ساکنان روستای بهار به این عمل غیرقانونی شهروندان جمهوری قرقیزستان واکنش نشان داده، از آنها دعوت نمودند که امور ساخت و ساز تاسیسات مذکور را متوقف سازند.
جانب قرقیز باشد بر خلاف توافقنامه‌های دوجانبه که علامت‌گذاری را در مناطق بحثی مشخص می‌کند، عمل نموده، به محل حادثه نیروهای نظامی اضافی را با شمول 250-300 سرباز اعزام کردند. سپس، آنها به اغواگری دست زده، ساعت 19: 00 ساکنان بدون اسلحه روستای بهار را مورد هدف گلوگه قرار می دهند در اثر شلیک گلوله چند شهروند جمهوری تاجیکستان زخمی شدند.
این عمل مغرضانه مرزبانان جمهوری قرقیزستان به عنوان نشانه ای از تلاش ها برای بطور مصنوعی بی ثبات ساختن اوضاع در مرزهای دولتی دو کشور است که می تواند واکنش مشابه را از جانب ساکنان نزدمرزی در این منطقه حساس برانگیزد.
در حال حاضر نمایندگان مقامات ذیربط دو کشور در محل حادثه قرار دارند و برای تثبیت اوضاع در حال انجام امور توضیحی در بین جمعیت هستند.
مرکز مطبوعات
نیروهای مرزبانی
کمیته دولتی امنیت ملی جمهوری تاجیکستان
آژانس ملی اطلاعاتی تاجیکستان "خاور"​​​

Комментарии (0)

Оставить комментарий